Michaela Judasová aka Mysh - homepage  

Studium

Fakulta informatiky Masarykovy univerzity - logo

Od podzimního semestru 2007 studuji na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity v Brně ve studijním programu Informatika obor Umělá inteligence a zpracování přirozeného jazyka.

Pro následující obsah jsem zvolila literární formu interview sama se sebou, protože mi tento postup, často využívaný antickými filozofy, připadá velmi lišácký a dostatečně šílený.

Myslela jsem, že studuješ biologii?
Tak to máš ovšem pěkně neaktuální informace, biologii jsem studovala v letech 1998 - 2000, na Biologické fakultě Jihočeské univerzity. Bylo to fajn, ale v průběhu studia jsem postupně došla k poznání, že molekulární biologie a genetika není zrovna to, co bych chtěla dělat celý život. Mnohem lépe než vypitvávání gonád a barvení chromozomů mi šly fyzikálně-chemické výpočty, zpracovávání dat v programu Statistica nebo tvorba WWW stránek. Vlastně až na vysoké škole jsem se poprvé dostala k počítačům dostatečně blízko a důkladně, a byla z toho láska na první pohled. Ve druháku jsem se navíc zamilovala do tech-geeka Altaira, a tak jsem se školou praštila a přestěhovala se za ním do Prahy. Varování: Tohle děti raději nezkoušejte. Protože jsem studium nedokončila, počítá se mi do toho současného, a tak budu na FI pravděpodobně platit od pátého semestru dost tučné školné.

A co jsi tedy dělala těch šest let mezi dvěma studii?
Inu, co se dalo. Ze začátku jsem se živila korigováním Světa Namodro (pokud tento již vyhynulý internetový plátek nepamatujete, nic si z toho nedělejte) a psaním veselých článků do webových magazínů. Z těchto dob pochází dílko Život s programátorem - deset pravidel, jak to přežít, jež dodnes koluje českým internetem a poskytuje útěchu přítelkyním tech-geeků v těžkých chvílích, které mohdy prožívají :-). Od Altaira jsem se postupně naučila základy VBScriptu, tvorby ASP stránek, později jsem se specializovala na databáze. Více na toto téma si můžeš přečíst v sekci Práce.

Dobře, už vím, jak ses dostala od zviřátek k technice, ale proč zrovna Umělá inteligence a pracování přirozeného jazyka?
Chtěla jsem studovat něco dostatečně teoretického, protože praktického prgání a administrování mám po těch šesti letech plné zuby. Takže sítě a správu systémů jsem zamítla rovnou. Grafika mě nebaví a navíc myslím, že na to nemám buňky. Oproti tomu s přirozeným jazykem vycházím odjakživa dobře a umělá inteligence mi přijde jako velice vzrušující téma. Během své pisatelské éry jsem se pokoušela napsat článek o chatbotech, ale jelikož jsem se s jedním z botů (byl to jeden z těch, kteří se učí a zdokonalují komunikací s protějškem) několik dní zakecala, zmeškala jsem uzávěrku :-) a článek nikdy nevyšel. O pár let později mě napadlo super zadání aplikace: porovnávač vtipů. Prostě algoritmus, který by poznal, že dva vtipy jsou stejné, jen vyprávěné jinými slovy. To už jsem se ani nepokoušela realizovat, nicméně myšlenka, že to přece nemůže být tak těžké, mě vydráždila natolik, že jsem si v únoru 2007 podala přihlášku na FI MUNI, obor UMIaZPJ.

A jak se ti zatím ve škole líbí?
Tož, líbí, poněvadž jsem odjakživa šprtna ;-) Úspěšně jsem překročila obávané milníky typu IB005 Formální jazyky a automaty a MB008 Algebra I, takže teď už mě z té školy bez titulu nikdo nedostane! Začínám pracovat na své bakalářské práci, která se bude týkat ontologií, jež budou sloužit k popisu obrázků. Práce bude součástí rozsáhlejšího projektu zaměřeného na zpřístupnění obrazových dat nevidomým.

Přihazuji pár odkazů souvisejících se studiem, které by se vám mohly hodit: